40. Výročí založení KK

Motto: „Většina psů je přítulných, milých a věrnost je pro psa příslovečnou vlastností.“

Kronika Kynologického klubu Velká Bíteš

V tomto roce slaví Kynologický klub ve Velké Bíteši již 40. výročí svého trvání. Za tuto dobu prošlo výcvikem mnoho psů, převážně služebních plemen. Nejpočetněji bylo zastoupeno plemeno německého ovčáka pro svou všestrannost ve služebním i sportovním výcviku, ale přišli i méně obvyklá plemena jako je německá doga, dobrman, rottweiler, boxer, malý knírač a další.

Zakladateli sportovní a služební kynologie ve Velké Bíteši jsou: František Veselý, Karel Rous, Jan Lacina, Ivan Kroutil, Jaroslav Žák, Josef Krejčí, Karel Nováček, Josef Brym a Drahomír Sedlák.

Na začátku roku 1968 probíhají jednání s úřady o povolení výcviku služebních psů a od března roku 1968 již v Ludvíkově výcvik běží „na plné obrátky“. Staví se první překážky nezbytné pro výcvik a v srpnu 1968 také srub, kde se psovodi po tréninku scházejí podělit se o své radosti i strasti se svými psy.

V roce 1969 se psovodi zúčastňují své první výstavy psů „IV. Celostátní výstavy speciální výstavy německých ovčáků s mezinárodní účastí“ a hodnocení jejich psů v obrovské národní i mezinárodní konkurenci je velmi dobré.

Tyto zkoušky odstartovaly velice úspěšnou historii našeho klubu. Za tuto dobu bylo složeno mnoho zkoušek, včetně těch nejtěžších- vrcholových a bylo uspořádáno mnoho závodů ve výkonu psů.

Psovodi z Velké Bíteše se také několikrát kvalifikovali na mistrovství republiky a úspěchy jsme sklízeli i na poli práce s mládeží, když v roce 1987 měl náš klub reprezentanta na Mistrovství republiky mládeže.

V roce 1989 začíná výstavba současné klubovny na místo již nevyhovujícího srubu a v průběhu 90 tých let též dochází k rozšíření cvičební plochy tak, aby splňovala rozměrové požadavky kladené zkušebními řády pro sportovní výcvik psů.

V roce 1996 pořádal Kynologický klub Velká Bíteš Mistrovství republiky dospělých a mládeže s velmi kladným ohlasem nejen ze strany zúčastněných psovodů, ale také ze strany obyvatel Velké Bíteše, kteří měli možnost vidět to nejlepší, co z výcviku psů bylo možné shlédnout.

Zlomovým rokem v činnosti našeho klubu se stává rok 1995, kdy citelně opadá zájem o sportovní výcvik psů. Do popředí se dostávají nové kynologické sporty, jako je agility, dog fresbee a podobně. Bohužel tento celosvětový směr jsme nedokázali zachytit a najít dostatek lidí, kteří by se těmto aktivitám věnovali. Toto mělo několik důvodů: neinformovanost široké veřejnosti o prospěšnosti jakéhokoli činnosti spojené s ovladatelností psa na soužití psa a člověka, medializace útoků „služebních a bojových“ plemen psů na lidi, velká časová náročnost výcviku a v neposlední řadě také nemalé finanční nároky na výživu psa velkého plemene. Přes to všechno zůstalo několik příznivců, kteří se sportovní kynologii chtěli a chtějí věnovat a řádky níže napsané jsou toho dokladem.

Rok 2008 byl pro naše psovody rokem velmi náročným. Bylo potřeba ve velice krátkém čase rozšířit cvičební plochu z důvodu pořádání výběrového závodu a také jsme se poctivě připravovali na zkoušky naplánované na jarní měsíce. Toto vyžadovalo pomoc od všech, kterým na kynologii ve Velké Bíteši záleží. Stálo nás to mnoho práce a našeho volného času, ale myslím, že jsme ve všech směrech obstáli.

17.5. 2008 jsme pořádali výběrový závod psů, jehož účastníci se mohli kvalifikovat na Mistrovství Moravskoslezského kynologického svazu (MSKS) a na Mistrovství světa německých ovčáků (WUSV) do USA. Závodu se zúčastnilo 25 psovodů, limit na Mistrovství MSKS splnilo 19 z nich, na Mistrovství WUSV se kvalifikovali 3 psovodi, jejichž výkony byly opravdu bezvadné a rozhodčí neměli jednoduchou úlohu při posuzování jejich výkonů.

Dalšími akcemi byly oblastní výstava a bonitace německých ovčáků, které proběhly 14. a 15. června 2008 v areálu klubu a o jejich úspěchu svědčí to, že předsednictvo MSKS uvažuje o jejím opětovném konání ve Velké Bíteši.

Tím nejdůležitějším však pro nás, psovody, zůstávají zkoušky. Letos jsme měli naplánované 3 zkoušky, všechny se podařilo obsadit a v jejich průběhu 6 našich psovodů se svými psy složilo celkem 11 zkoušek z výkonu, ať už z všestranného výcviku, skládající se z oddílů stopa- poslušnost- obrana, nebo zkoušky speciální, zaměřené jen na jednu disciplínu, ale o to přísněji posuzovanou panem rozhodčím, který neodpustil žádnou chybu.

Tímto bych tedy chtěl moc poděkovat nejen lidem, kteří náš klub starostlivě vedli, poctivě připravovali své čtyřnohé kamarády na zkoušky a závody a nezištně předávali své zkušenosti mladším kolegům v minulých 40-ti letech, ale také pozvat do našich řad všechny z Vás, kteří mají doma pejska a chtěli by s ním pracovat a soutěžit. Těšíme se na Vás a také na Vaše pejsky každou neděli na cvičišti „Cihelna“ od 8:00 hodin.

Přemysl Duda
Kynologický klub Velká Bíteš